Hapal: Skok udělali Škriniar, Rusnák či Bero

Čech Pavel Hapal je trenérem slovenské fotbalové reprezentace do jednadvaceti let už přibližně rok. V současnosti jeho tým bojuje v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2017 a ve skupině je na prvním místě před Nizozemskem.

Hapal v rozhovoru pro osporte.sk hovoří o lídrech mužstva, skládání samotné nominace a také o současných trendech ve světovém mládežnickém fotbale.

Zanedlouho cestujete jako pozorovatel s mladší reprezentací do devatenáct let na turnaj do Španělska. Jací hráči jsou v tomto výběru, který by později mohl nahradit současnou generaci SR21? Vyniká někdo z nich výrazně?
“Hráčů z mladší reprezentace sledujeme již déle a například záložník László Beneš byl už iv kádru jednadvacítky, ačkoli je jen ročník narození 1997. Samozřejmě, mezi jednotlivými věkovými kategoriemi je velký skok, ale takový výjimečný hráč jako Beneš ukázal, že umí zapadnout i do staršího výběru. ”

V současném kádru SR21 máte hráčů z domácí soutěže i ze zahraničí. Vidíte rozdíl v připravenosti hráčů? Například v přístupu k tréninku a povinnostem, ve fyzické připravenosti, v ovládání míče?
“Na trénincích vidět menší náskok v případě hráčů, kteří působí v Itálii nebo v Nizozemsku, protože tam mají možnost připravovat se s nejvyspělejšími hráči seniorského fotbalu. Ale i fotbalisté z domácí soutěže přicházejí dobře připraveni. A co se týče samotné profesionality hráčů, s tím v reprezentaci není žádný problém. ”

Kdo je lídrem týmu? Koho ostatní nejvíce respektují?
“Nerad jmenuji jednotlivců, ale dětské postele hráči jako Adam Zreľák, Stanislav Lobotka nebo Milan Škriniar již působí zkušeně a dominantně.”

U týmu SR21 jste přibližně jeden rok. Kdo z hráčů podle vás udělal nejvýraznější výkonnostní skok?
“Těch hráčů je pochopitelně více. V souvislosti s aktuálním děním bych zmínil Milan Škriniar, protože přestoupil do italské ligy. V Sampdorii si všimli, že podává stabilní a kvalitní výkony bez výrazných chyb. Nyní je na něm aby se prosadil, protože v novém klubu začíná prakticky od začátku. Z dalších hráčů jsou to například Matúš Bero a Albert Rusnák. O Bera je po výborných výkonech v české lize velký zájem ze zahraničí. Rusnák zas hrává v nizozemském Groningenu pravidelně kvalitní seniorskou ligu a v mužstvu je jedním z nejlepších hráčů. ”

Když například trenér hokejové dvacítky Ernest Bokroš tvoří nominaci na MS, vybírá podle vlastních slov prakticky jen z padesátky hráčů. Jaké jsou vaše možnosti? Kolik hráčů máte zhruba k dispozici?
“Když si podívám celkový jmenoslov, je to 53 fotbalistů. Z toho je třicet takových, kteří jsou již plnoprávnými členy reprezentace a zbytek pravidelně sledujeme. Pokud bychom typologicky potřebovali hráče na konkrétní post, případně by někomu vyskočila forma. Samozřejmě, ve srovnání s hokejisty máme tu výhodu, že naši nominaci na zápasy tvoří menší počet hráčů a také vynucené změny vlivem zranění jsou zřejmě o něco níže. ”

Jakým směrem se v současnosti ubírá světový mládežnický fotbal? Jaké jsou moderní trendy?
“Stále se dbá především na futbalovosť, tedy technickou vyspělost a práci s míčem. Do popředí se však dostává i samotná fyzická připravenost hráčů. Tedy to, jak jsou na tom silově, aby se uměli později plynule přesunout do mužského fotbalu. “

Rate this post