Mechanik w Bora. Jak czescy talenty dbają o koła Sagana i in.

To odnotowano w dniu 2 września ubiegłego roku, kiedy Rafał Majka zdominował 14. etap Vuelta na hiszpańskiej. Jego kolega z zespołu Paweł Poljanský ponownie w Hiszpanii, wygrał dwa drugie miejsca.

Na tych sukcesach miał swój udział i Czech Jakub durty mechanik, który zespół Bora w Vuelta przygotował około 120 par kół i ramy 47.

W ramach przygotowań do nart biegowych są strojenia rowery dla roweru Racers trochę alchemii, która w znacznym stopniu zależy od ogólnego sukcesu. Start

Większość czasu pomiędzy rasami spędzić durty w gigantycznym magazynie gdzie powiedziałby dwadzieścia autobusów.Mieszka z innymi mechanikami tuż nad dużą salą.

“W każdej rundzie musimy dodać wszystkie części w różnych kolorach na wypadek, gdyby zawodnik otrzymał koszulkę koloru” – mówi. “Większość widzów uważa, że ​​gdy ktoś idzie w kolorową koszulkę i ma odpowiedni hełm, ciastko, ramę i czapki, wtedy rower przyjeżdża do miejsca wyścigu na noc. Ale wszystko jest gotowe. Każda drużyna w World Tour idzie do wyścigu, aby osiągnąć dobry wynik i ma zestaw różnych części w różnych kolorach. ”

Niemiecki zespół Bora nie jest jedynym Czechem.

Leopold König jest liderem wyścigów etapowych, Jan Bárta również pozostał w stajni przed końcem ubiegłego roku.Największą gwiazdą całości, ale na pewno słowacki Peter Sagan, który w tegorocznych mistrzostw świata złota koronowany hattricka.

„Z gwiaździstym sportowców dogadać pokazowo, może Sagan jest najfajniejszą osobą, jaką znam. On sam ma własny zespół, około 20 osób zostało przeniesionych do Bory “, mówi Duh.

że mechanik konkurent

do kariery mechanizmu rowerowej James Durty miał dobre warunki.Ojciec i wuj prowadził stolarka z kolei własnością zespołu Czech Sporitelna MTB, jeden z najlepszych czeskich stajni wyścigowych na rowerach górskich. “Od lat cieszę się z rowerów” – wspomina.

Diukowi szybko udało się połączyć umiejętności manualne z pasją do jazdy na rowerze.

Do 16 lat ścigał się w Pradze Dukli. Z powodu kontuzji kolana, ale zdecydował się zakończyć czynną karierę i stać się mechanik koło jego kolegów.

„Przejście od biegacza do kierowania go do mnie, ale o tym samym czasie. Podejrzewałem, że moje wyniki nie będą wystarczające na profesjonalnym poziomie, „mówi.

Podczas pierwszego dnia obozu treningowego na Majorce w marcu 2014 roku sam ścigał się tam następnego dnia on zadbał o kołami kolegów.Dzięki szczegółowej wiedzy o zawodowym peletonie nowa pozycja szybko się dostosowała.

Zaczął pracować dla profesjonalnego zespołu – “Prague Dukla”, który nie jest wystarczający dla początkujących. Najczęściej muszą pokazać swoje umiejętności w sklepie rowerowym, gdzie naprawiają koła dla zwykłych jeźdźców rekreacyjnych. Aby uzyskać wystarczająco dużo doświadczenia, mogą ubiegać się tylko o miejsce w wyścigach drużyny.

Durty to procedura całkowicie brakowało końca sezonu pracował w Dukli, z którymi powinny być zakończone w lecie mistrzostwa.W wieku szesnastu lat pracował z czołowymi czeskimi kierowcami, takimi jak Milan Kadlec lub Jarmila Machačová.

„Kiedy zacząłem z pracą mechaników, więc pomyślałem, że to będzie dobry rok w Republice Czeskiej, a następnie od razu wpaść w obcych krajach,” planowane czeskie mechanika. Zrobił to w marcu 2015 roku, kiedy dostał ofertę z Niemiec.

Duet przez dwa lata był drużyną Stuttgartu. W wieku siedemnastu lat podpisał umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin i zaczął karmić swoje hobby.

W Stuttgarcie, na przykład, zadbał o rowerze Stefan Schumacher, zwycięzca kilku etapów Tour de France, a w tym czasie jednym z najlepszych kolarzy na świecie. Prestiżowa włoska scena Coppi e Bartali jest również celebrowana.Po zakończeniu kontraktu wrócił na chwilę do czeskiego Topforexu, gdzie miał spory z właścicielem. Ale wkrótce Bora spojrzał na niego.

Cały zespół zespół składa się z około 80 osób, oprócz zawodników, trenerów, dietetyków, masażystów i kucharzy także ośmiu mechaników.

A Durty stał się jednym z nich główna

. Są najgorsze czas próbny

Najtrudniejsze są same wyścigi dla mechaników. Podczas dużych rund scenicznych, gdy drużyny pokonują duże odległości, praktycznie nie przestają.

“Po etapie musimy umyć koła i przygotować je na następny dzień. Obejmuje to smarowanie konwencjonalnych części i kontrolę materiału.Konieczne jest również utrzymywanie zespołu naszego zespołu w porządku, ponieważ musi on być czysty i błyszczący “, mówi Duřt.

Konserwacja trwa zaraz po zakończeniu etapu, około piątej po południu. Wieczorem musi zrobić wszystko ze swoimi kolegami. Rano, przed rozpoczęciem etapu, dadzą jeźdźcom szansę na pokój. Następnie siedzi w samochodzie i biegnie za peletonem, czekając na komplikacje i jest zawsze pod ręką.

I tak jest z dnia na dzień, tryb wymagający na Grand Tour trwa trzy tygodnie.

“Najgorsze dla mnie jest na czas”, mówi Duřt .Zawodnicy wchodzą do niego w określonych odstępach czasu i jeżdżą na specjalnych aerodynamicznych kołach, które są znacznie trudniejsze do ustawienia niż klasyczne maszyny sceniczne. “Musimy być dwie godziny przed startem i przygotować ciężarówkę, zamiast parkować autobus, uruchamiać ergometry i rezerwować miejsce dla zawodników. Jeśli będzie dużo ciepła, wyciągniemy też fanów – mówi.

Kaczka nie odpoczywa nawet podczas wolnych dni.Nawet w tym czasie zawodnicy przechodzą lekki trening, po którym muszą się przygotować, a następnie ponownie umyć.

A co jest najtrudniejsze w tej pracy?

“Skuteczna mechanika musi mieć szybkie ręce i decyzje flashowe”, mówi Duh. Zadaniem każdego serwisanta jest zbudowanie roweru dla zawodnika – i, oczywiście, nie zdradzenie go.

“Musimy wiedzieć, do jakiego terenu jechać, aby prawidłowo ustawić koła. Kolejną koniecznością jest dobra znajomość poszczególnych konkurentów, ponieważ na przykład topmani to inne transfery niż sprinterzy.Zawodnicy twierdzą, że chcą przygotować rower, ale lepiej dla nich, jeśli mechanik wykonuje dobrą robotę, nawet bez szczegółowych instrukcji “- mówi Duřt.

Wykonuje wszystkie trudne zadania z wdziękiem, jest jedyną rzeczą, którą robi. “Nie lubię kleić pistoletów, bo jestem okropnie brudny” – skomentował banalną pracę ręczną, gdy przyczepiał specjalne opony do kół.

Mimo że elita kolarska porusza się od kilku lat, najbardziej znane wyścigi jeszcze nie zdarzyły się w Duress.

Jeszcze wiosną mógł przyjrzeć się tradycyjnemu włoskiemu klasycznemu Strad Bianche, biegnącemu po żwirowych drogach. Wśród jego metas należy do niego Paryż-Roubaix, w którym biegnie po bruku.I oczywiście Tour de France, Giro d’Italia i Vuelta.

Dla dziewiętnastoletniego chłopca jest to odważna ambicja, ale z pewnością nie jest to niemożliwe. Kiedy więc obejrzysz kolejny Tour de France, uważaj nie tylko na sportowców, ale także na inne wydarzenia.

Jeśli Peter Sagan zatrzyma się z pustym kołem z boku, może dobry czeski mechanik go zmieni.

Rate this post