Piłka nożna już dawno przestała być tylko sportem

Od dawna chcę pisać o zapomnianych klubach, o drużynach, które dzięki swojej grze sprawiają, że patrzą na ekran i oglądają każdą grę z otwartymi ustami.

Zapomniane kluby. Leeds United – nikt nie jest zapomniany, nic nie zostaje zapomniane Zdjęcie: Getty Images
Być może czytelnik powie, dlaczego Leeds, dlaczego nie chodzi o Monaco, który dziś wrzeszczy, który powrócił do elity francuskiego futbolu, czy Deportivo, który poleciał do Segundo? Moim zdaniem “Leeds” to angielski klub, którego nazwisko przynajmniej kojarzę z Premier League. Tak, nie grał tam przez długi czas, na próżno usiłując wrócić, ale jeśli w sezonie wszyscy pilnie rozmawiali o CRC, która ze względu na swoje możliwości finansowe, nie powinna opuszczać Premier League, to dlaczego nie mówić o United, która w sezonie 2005-2006 była jak nigdy nie zbliża się do elity. Potem “pawie” przegrały w fazie playoff “Watford” – 0: 3. Jeśli chodzi o mnie, do kampanii “Manchester United”, “Chelsea”, “Manchester City”, “Arsenal”, “Tottenham”, “Liverpool” można dowolnie dodawać “Leeds”, a zdjęcie byłoby kompletne, tak kompletne ile tego oczekuje się we Francji od Monako, który ma zostać nowym mistrzem, ale czy będzie?

Ogólnie rzecz biorąc, “Leeds” można podzielić na kilka części, osób, których wkład w rozwój i sukces klubu jest nieoceniony. I którzy gracze grali w “United”? Jak nazywa się wielki Eric Cantona, który właśnie z Leeds przeniósł się do Manchesteru United, a rok, w którym Francuz spędził w obozie “białych”, wystarczył na wieki pozostać w sercach fanów. Następnie Canton wszedł do “Hall of Fame of English football”. Obecny trener reprezentacji Szkocji, Gordan Strakan, był piłkarzem Leeds. Ze względu na mecze Scotch 197 i 37 bramek. Nie wrócimy do podstaw, zagłębimy się w przeszłość, ale weźmy jako przykład nowoczesną historię piłki nożnej, w której pieniądze odgrywają ważną rolę.

Piłka nożna już dawno przestała być tylko sportem, kiedy ludzie grali dla idei, dla jej miłości. Bajeczne wynagrodzenia, marnotrawstwo, zakupy, sprzedaż.

Rate this post