Atletico jest znane ze swoich absolwentów

Atletico jest znane ze swoich absolwentów, a szczególnie dla atakujących. Od Fernando Torresa i Sergio Aguero po Radamel Falcao i Antoine’a Griezmanna, Hiszpanie od dawna zwracają obiecujących piłkarzy na prawdziwe gwiazdy.

Ale rzadko rozmawiamy o tym, ilu świetnych bramkarzy pielęgnowało “materac”. W pewnym momencie trybuny Vicente Calderon obserwowały szybki rozwój Davida De Gea i Thibault Courtois. Teraz brama “Wanda Metropolitano” chroni Iana Oblaka – już jednego z najlepszych bramkarzy na świecie.

***
Oblak urodził się w miejscowości Skofja Loka, akademickim, gospodarczym i kulturalnym centrum słoweńskiego regionu Gorenica. W małym miasteczku liczącym zaledwie 20 tysięcy mieszkańców nie udało się znaleźć klubu, ale Lochan go zauważył. Niestety, liczne trudności zmusiły zespół do zamknięcia w zaledwie 18 miesięcy. Chmura nadal ewoluowała w nowej Olimpii z Lublany.

Dla dorosłego zespołu, Jan zadebiutował w wieku zaledwie 16 lat, co jest już osiągnięciem dla piłkarza swojej roli. To prawda, że ​​trener Branko Oblak twierdził później, że dał szansę młodemu imiennikowi tylko po to, by ukarać głównego bramkarza: “Nie, ja, niestety, nie byłem wizjonerem”.

Były trener reprezentacji Słowenii był zachwycony Cloudem, który wykazał się profesjonalizmem i przyciągnął wszystkich, z którymi pracował. Takie podejście pozwoliło mu szybko rozwinąć się w czołowego światowego piłkarza. W wywiadzie dla AS Branko opowiedział o pierwszym wrażeniu ze strony chłopca: “Był bardzo spokojny, poważny i dobrze rozwinięty. Nie byłam szalona – nigdy nie pozwoliłbym, aby jakikolwiek 16-letni nastolatek zadebiutował w meczu dla dorosłych, nawet przez przypadek. Po trzecim meczu z Mariborem byłem zmuszony przyznać, że Yang stał się najlepszym graczem na boisku. Nie mogłem nie zauważyć jego opanowania. Pracował bez wytchnienia i skupiał całą swoją uwagę na jednym celu – zostaniu liderem bramkowym. “

Rate this post