Jak sędzia wywołał zamieszki w Indiach przeciwko Australii, seria śmiertelnych zamieszek

Po tym, jak w ostatniej minucie został wrzucony do drużyny na spadochronie po popularnym krzyku, Venkat grał w swoim dziesiątym teście, pierwszym z pięciu meczów z Australią, a Indie były już niemal pewne porażki. W drugiej rundzie mieli 114 lat za siedem, mając przewagę dokładnie 40 lat nad turystami i potrzebowali czegoś w rodzaju cudu. W tym momencie Alan Connolly wykonał rzut karny, Venkat zamachnął się kijem i piłka przeleciała do Briana Tabera, bramkarza z Australii. Odezwał się bez przekonania, w odpowiedzi na który sędzia Sambhu Pan niespodziewanie podniósł palec i właśnie w tym momencie rozpętało się piekło. Spin | Angielska akademia Rajasthan Royals: spojrzenie na przyszłość krykieta? Czytaj więcej

Ajit Wadekar na koniec nie uderzającego zażądał od sędziego wyjaśnień.Venkat odszedł, ale nie bez sporadycznego spojrzenia wstecz. Devraj Puri, komentując lokalne radio, które było bacznie obserwowane przez wielu w terenie, najostrzej skrytykował tę decyzję. Ogromny tłum, już zrzędliwy na oczywiste niepowodzenia swojego zespołu, kipiał.

„Wściekli widzowie rzucali butelkami, krzesłami i cegłami i zapalali ogniska. Boisko stadionu Brabourne było zaśmiecone szkłem, rozbitym krzesłem i kamieniami, podczas gdy policja przeganiała tłum z boiska ”- relacjonował Guardian. „Strzelcy nie chcieli kontynuować gry po tym, jak zasłona na ich głowach spłonęła.Wezwano straż pożarną i oddział zamieszek utworzył linię między szatniami a boiskiem ”. 5000 fanów wtargnęło do biura bengalskiego ministra sportu, a 6000 czekało w jego domu w poszukiwaniu biletów

Przez to kapitan Australii Bill Lawry nie chciał nigdzie iść. Gra toczyła się dalej, gdy na boisku padał deszcz krzeseł i kamieni, a pożary zapalone na trybunach zaczęły się rozprzestrzeniać i wysyłać na boisko gęsty, ciemny dym. W pewnym momencie Graham McKenzie przerwał rozbieg po tym, jak duży kamień świsnął tuż nad jego głową. Test, który już obejmował dwie ofiary śmiertelne wśród tłumów – 50-latka pierwszego dnia i 35-latka trzeciego dnia, obie najwyraźniej z przyczyn naturalnych – przyjął nieoczekiwanie gwałtowny obrót.Gra zakończyła się wkrótce potem, ale Australijczycy pozostali na boisku przez kolejne 20 minut, podczas gdy policja opróżniała teren, ściskając kikuty do samoobrony, zanim zostali zaprowadzeni do szatni przez zaimprowizowany tunel utworzony z policyjnych tarcz. p> AN Ghose, prezes zarządu ds. krykieta w Indiach, powiedział, że takie incydenty „nigdy wcześniej nie miały miejsca w Indiach” (nie do końca prawda, chociaż wcześniej nie rozprzestrzeniły się na Bombaj), że „mają jedynie tendencję do zaciemniania obraz naszego kraju i pozostawić po sobie zły gust ”i że prawdziwi fani powinni dawać odwiedzającym graczom„ porywające przyjęcie, gdziekolwiek się pojawią i kibicować im podczas gry ”. Facebook Twitter Pinterest Zwolnienie Srinivasa Venkataraghavana wywołało zamieszki w Bombaju, przygotowując grunt pod chaotyczną serię testów.Zdjęcie: S & G / S & G i Barratts / Empics Sport

To nie był przekaz, który został powszechnie wzięty do serca. Australia zakończyła zwycięstwo w tym pierwszym teście, zremisowała w drugim i przegrała w trzecim. Zanim akcja przeniosła się do Kalkuty na czwarty test, uwaga była tak intensywna, że ​​10.000 fanów pojawiło się w Eden Gardens na ostatnim treningu w Australii, zmuszając go do porzucenia.Ram Chatterjee, minister sportu Bengalu, zaapelował o spokój, prosząc miejscowych o dopilnowanie, aby „uczciwa nazwa Bengalu Zachodniego nie została w żaden sposób nadszarpnięta żadnymi niepożądanymi incydentami” i dodał, że „każdy z was obecny na terenie pozostanie na zewnątrz będzie działać jako strażnik pokoju podczas wielkiej gry przed nami ”.

Chatterjee mógł zrobić z niektórymi strażnikami pokoju po tym, jak 5000 fanów obległo jego biuro w poszukiwaniu biletów, zmuszając go do wymknięcia się bokiem drzwi. Nie żeby mógł wrócić do domu, bo zebrało się tam dalsze 6000 osób. Niestety nie było już biletów.Mecz był wyprzedany i chociaż niektóre bilety byłyby dostępne każdego ranka, było ich tylko 500.

Popyt na nie wzrósł tak duży, że mecz nadal jest dość dobrze przygotowany – Australia, batting drugi, zgromadził 123 rundy przewagi w pierwszym inningu, ale z India 12 bez straty w swoim drugim wybiciu było wszystko, o co trzeba było grać – 25 000 ludzi obozowało przez noc w nadziei na zobaczenie czwartego dnia. Trzy godziny przed planowanym otwarciem bramek trafił do sprzedaży skromny przydział biletów i zdając sobie sprawę z beznadziejności swojej sprawy, wielu fanów zdecydowało, że równie dobrze mogą spróbować się włamać.Taki był chaos, że zanim przybyła policja i przy pomocy „powtarzających się zarzutów i gazu łzawiącego” opanowała sytuację, zginęło sześć osób, a około 100 zostało rannych. Zapisz się do Spin.

Gra toczyła się dalej, a Australia wygrała 10 wicketów. Następnego dnia, gdy ich zawodnicy jechali autokarem na lotnisko, zostali zaatakowani. „Zanim zdążyliśmy się zebrać, kamienie wielkości połówek cegiełek rozbiły się po obu stronach autobusu, rozbijając prawie wszystkie okna” – napisał Lawry. „Kierowca próbował przyspieszyć pod górę, podczas gdy wszyscy członkowie zespołu rzucili się na podłogę, zastanawiając się, czy zostaną wyciągnięci i ukamienowani, gdyby autobus zatrzymał się. Gdy dotarliśmy na szczyt wzgórza, odzyskaliśmy miejsca z możliwie największą godnością.Patrząc wstecz, mogliśmy zobaczyć grupę około 100 Indian machających ze złością rękami. ”The Spin | Wszyscy witają Puchar Nehru, niekochany, ale znacznie wyprzedzający swój czas Czytaj więcej

Przed piątym testem w Chennai, który wygrali, aby zapewnić sobie zwycięstwo w serii 3: 1, odbył się mecz z South Zone, który został opuszczony 10 minut wcześniej, kiedy Australia wydawała się być przygotowana do niezasłużonego remisu, a fani zaczęli wyrzucać swoje śmieci – głównie jądra jabłek, skórkę pomarańczy i różne orzechy, a także bardziej tradycyjne kamienie – w polowych.

> Lawry miał nieszczęście uderzać, gdy pociski spadły na boisko. Jednak do tego czasu widział znacznie gorzej. „W porównaniu z tym, co może się wydarzyć w Indiach” – napisał już z pewnym autorytetem – „opisałbym to jako łagodny i przyjazny gest”.

Rate this post