W przerwie kazał nam iść na pole i zademonstrować

Po porażce z Castellon Real Madryt oficjalnie poparł trenera, po czym nagle zrezygnował.

“Nie lubię obserwować cierpienia, a Miguel Muñoz cierpiał bardzo długo. Byłem zmuszony zaakceptować jego pragnienie wyjazdu. Nic więcej nie da się zrobić, ale nie zapomnimy czasu razem “, powiedział Santiago Bernabéu w oficjalnym oświadczeniu.

Tak minął koniec 14 lat, podczas których Real Madryt zdobył dziewięć tytułów mistrzowskich i dwa Europejskie Puchary Mistrzów. Po Munoz najdłużej działający trener pracował w klubie zaledwie od czterech lat.

W 1982 roku Munoz wycofał się z Sewilli i zakończył chaotyczną i zmienną karierę trenera klubu po Realu Madryt. Tym razem czekał na powrót do stolicy, gdzie został trenerem reprezentacji Hiszpanii. Reprezentacja narodowa właśnie poniosła upokarzającą porażkę na Mistrzostwach Świata w domu, a Munoz obiecał, że przywróci zespołowi pragnienie zwycięstwa. I nie oszukiwał. Pierwsza zmiana wystąpiła podczas kwalifikacji na Euro 84.

Obwody Munoza były w tej samej grupie z Holandią, Irlandią, Islandią i Maltą. Do ostatniego pojedynku w Hiszpanii trzeba było zdobyć co najmniej 11 bramek. Ostatnie spotkanie odbyło się przeciwko biczującej gruszy Malty, ale po pierwszej połowie Hiszpania doprowadziła tylko 3: 1.

“W przerwie kazał nam iść na pole i zademonstrować naszą jedność i miłość do reprezentacji narodowej. Fani powinni zobaczyć niezapomniany występ “- wspomina Paulie Rincon. I słowa mentora zadziałały: Rincon zdobył cztery bramki, a Hiszpania – 12.

Podobnie jak w “Real”, Munoz dzierżył koncepcje jedności i pracy zespołowej. Jego drużyna na Euro-84 połączyła liderów Real i Barcelony, gwiazdy takie jak Andoni Goycoecha z Athletics i Raphael Gordillo z Betis. W rezultacie “Red Fury” zademonstrowała znakomitą grę, docierając do finału, gdzie przegrała z wynikiem 2: 0 do Francji z wybitnym Michelem Platini.

Munoz pozostał trenerem drużyny narodowej, przenosząc zawodników na mistrzostwa świata 86. Zespół włożył wiele talentu, ale niedoświadczony Emilio Butragueno, i opuścił grupę, gdzie sprzeciwiła się Brazylii, Algierii i starych znajomych z Irlandii Północnej.

Rate this post