Minister ds. Turystyki Brazylii rezygnuje na kilka tygodni przed igrzyskami olimpijskimi

Minister ds. turystyki Brazylii złożył dymisję na mniej niż dwa miesiące przed tym, jak kraj będzie gospodarzem igrzysk olimpijskich, ponieważ rząd tymczasowego prezydenta, Michela Temera, stracił trzeciego ministra w ciągu miesiąca na rozległe śledztwo w sprawie przejęcia petrochemicznego przedsiębiorstwa naftowego Petrobras.Brazilia minister wyrzucony po tajnej kasecie ujawnia spisek, by obalić prezydenta Rousseffa Czytaj więcej

Henrique Alves, minister turystyki, był jednym z dwóch tuzinów urzędników nazwanych w zarzutach przetargowych przez byłego szefa Petrobrasa łączącego Temera i kilku jego najbliższych sojuszników do największego brazylijskiego skandalu korupcyjnego w historii.

Podczas gdy Temer odrzucał oskarżenia jako niepoważne kłamstwa, ostatnia dymisja ministerialna podkreślała ryzyko, jakie niesie ze sobą prześladujące śledztwo Petrobrasa, które rzuciło politykę Brazylii w chaos i pogłębiło najgorsze recesja od dziesięcioleci.

Sérgio Machado, były senator z partii Temera, który przez ponad dekadę kierował oddziałem naftowym giganta naftowego Petrobras, był ostatnim pierścień polityków i kierowników, którzy, gdy zostali złapani przez śledczych, zwrócił się do przyjaciół i sprzymierzeńców.

Powiedział prokuratorom, że Alves, który służył przez cztery dekady jako kongresman, poprosił o kampanię 1,55 mln reali (450 000 $) w kampanii fundusze z programu.Machado powiedział, że składki zostały wniesione legalnie, ale były wynikiem łapówek firm inżynieryjnych, które otrzymały kontrakty Petrobrasa.

Alves zaprzeczył oskarżeniu i powiedział w środę na Twitterze, że składki na jego kampanie były składane oficjalnymi kanałami i oświadczył się organom wyborczym.

Jego rezygnacja dodaje się do niedawnego wstrząsu w ministerstwie turystyki, gdzie globalna kampania marketingowa olimpiady trwała miesiącami z powodu odnawialnych drzwi ministrów i sekretarzy spowodowanych kryzysem politycznym w Brazylii .

“Nie chcę tworzyć wstydu ani żadnych trudności dla rządu” – powiedział w liście do Temera, przekazanym w czwartek dziennikarzom, wyjaśniając, że zrezygnował z skupienia się na obronie przed oskarżenia.

Temer również odrzucił zarzuty szczepienia jako nieuczciwe i lekkomyślne, zastawiając w krajowym przemówieniu w czwartek rano, że jego rząd nie będzie roztargniony ormy mające na celu ożywić gospodarkę.

Temer powiedział, że było to “nieodpowiedzialne, śmieszne, kłamliwe i zbrodnicze” sugerowanie, tak jak Machado, że szukał funduszy na kampanię dla swojej partii z systemu szczepień, pierwszego bezpośrednie powiązanie implikujące Temera w skandalu.

“Nie będziemy tolerować afirmacji tej natury,” powiedział Temer w pospiesznie zaplanowanym publicznym wystąpieniu. “Głupia sugestia może zakłócić pracę rządu.Ale chcę potwierdzić, że nic nie będzie przeszkadzało w naszym pragnieniu, misji i celu, jakim jest robienie tego, co musi teraz zrobić prezydent. “

Oświadczenie o zarzutach, w którym implikował Temera i starszych członków jego rządzącej koalicji, ukradło grzmoty z przełomowej reformy fiskalnej ujawniły się tego samego dnia.

Czwartkowe gazety pochłonęły zarzuty przekupstwa na pierwszych stronach, przesuwając proponowany przez rząd 20-letni konstytucyjny limit wydatków publicznych dużo poniżej.

Oskarżenie Machado zawierało zarzuty, że Temer szukał funduszy na kampanię wyborczą dla kandydata partii na São Paulo w 2012 r. z programu szczepień w Petrobras, największego kiedykolwiek odkrytego w Brazylii.

Oskarżenia dostarczają więcej paszy dla zawieszonych Prezydent Dilma Rousseff i jej sojusznicy, którzy oskarżają Temera i jego partię o zmaganie się z procesem oskarżenia przeciwko niej w celu odwrócenia uwagi od własnej roli w skandalu korupcyjnym.

Rousseff czeka proces w senacie na niezwiązane z nim Szanse łamania zasad budżetowych.

Tuzin z 55 senatorów, którzy głosowali w zeszłym miesiącu, aby postawić Rousseffa przed sądem, jest obecnie niezdecydowanych, wynika z badań przeprowadzonych przez brazylijskie media.Jeśli tylko kilku z nich zmieni strony, obóz Temera będzie pozbawiony 54 głosów – co odpowiada 2/3 81-osobowego senatu – potrzebnych do skazania Rousseffa.

Jeśli zostanie skazana w połowie -Sierpień, jak wielu analityków nadal oczekuje, Rousseff zostanie trwale usunięty z biura, a Temer będzie wykonywał jej mandat do wyborów w 2018 roku.

Rate this post